Nefmi na...

email Facebook GooglePlus Twitter Instagram

Relata refero... #30

Źródło.


Dziś w "Relata refero..." między innymi: tworzymy czarny charakter, poznajemy historię kilku maszyn do pisania i przygotowujemy się na najnowsze ekranizacje książek. Zapraszam!
  • Kolejny "Poradnik Pisania". Tym razem przeczytacie o czarnych charakterach: po co autor umieszcza ich w książce, jakie mają znaczenie dla fabuły i wreszcie "zasady czarnego charakteru", czyli czym ów złoczyńca powinien się cechować.
  • "Charles Bukowski, gdy zmieniał miejsce zamieszkania, a robił to czasem kilka razy w miesiącu, brał ze sobą tylko maszynę do pisania. Jack Kerouac do swojej włożył 37-metrową rolkę papieru i w ciągu trzech tygodni wystukał powieść „W drodze” (110-120 słów na minutę). Ernest Hemingway na maszynie pisał listy i artykuły, ale już powieści ołówkiem, bo – jak twierdził – przy pisaniu na maszynie można dać się ponieść. Takich opowieści są tysiące… Czy z rzeczy materialnych jest coś ważniejszego dla światowej literatury niż maszyna do pisania?"
  • Ostatnio sprzedano prawa do ekranizacji 15 książek, 15 różnych historii. Nie wszystkie czytałam, o jednej nawet nie słyszałam! Ale już odkładam pieniądze na bilety do kina, bo "Dotyku Julii", "Mrocznych umysłów", "Szklanego Tronu" , "Niebo jest wszędzie" i "Wyścigu śmierci" już nie mogę się doczekać ☺
  • Polski jest jednym z najtrudniejszych języków na świecie. W dodatku możemy pochwalić się mnóstwem przysłów i powiedzeń kompletnie niezrozumiałych dla obcokrajowców. Oto zestawienie 11 fraz, które zrozumie tylko Polak.
  • I na koniec, w ramach ciekawostki: 9 faktów z filmów Disney'a, o których nigdy nie słyszałeś.
Czytaliście coś już wcześniej? Coś szczególnie zaciekawiło?