Nefmi na...

email Facebook GooglePlus Twitter Instagram

"English Matters. English Spoken Today" wydanie specjalne nr 10/2014

Wydanie specjalne: English Spoken TodayPamiętacie, jak w lipcu pisałam o magazynie dla uczących się języka angielskiego pt. "English Matters"? Jeśli tak, to dobrze,  a jeśli nie, to tutaj możecie sobie przypomnieć. Dzisiaj znów do niego powracam, za sprawą najnowszego wydania specjalnego zatytułowanego "English Spoken Today".

Ja sam tytuł wskazuje, numer poświęcony jest współczesnemu językowi angielskiemu. 

Na jego obecną formę miało wpływ wiele czynników, przede wszystkim historycznych, dlatego też tekstem o tej tematyce rozpoczęto. People Who Have Influenced the English Language przedstawia historię pięciu postaci i wydarzeń z nimi związanych, które miały znaczący wpływ na język angielski.

Czytając artykuł Read All About it - in the Tabloids mamy okazję dowiedzieć się trochę o tabloidach. Przeczytamy krótką historię tego gatunku, a także poznamy kilka ciekawostek na temat nagłówków, które mogą być trudne do rozszyfrowania ze względu na zastosowanie gry słów.

"Sorki, but I just put a słitfocie of meself on Fejsie. I'll lovciam cię if you lajkować it." Czytając to zdanie, myślałam, ze to jakiś żart. Ale to nawiązanie do artykułu (What's in a Language?) traktującego o tzw. zapożyczeniach z języka angielskiego m.in. w języku polskim.

Trzy kolejne teksty są ze sobą dość mocno związane, ponieważ dotyczą języka potocznego. W pierwszym z nich zatytułowanym Wash Your Mouth Out!, przeczytamy przede wszystkim o przekleństwach i słowach uważanych za wulgarne. W kolejnym... Wiecie może, co znaczy "coach-potato"? Jeśli nie, to naprawdę polecam zajrzeć do artykułu pt. Slang in the English Language - jest to jeden z ciekawszych w tym magazynie. I trzeci, Outcast "Hey... Ya", jest rozłożeniem na czynniki pierwsze piosenki amerykańskich raperów, w której również użyli slangu.

Następny artykuł opowiada o popularnym  w telewizji Dr. Philu (tytuł Dr. Phil - the Cure for the Modern Times?), który w swoim dość kontrowersyjnym talk show rozmawia z ludźmi, których spotkała jakaś tragedia. Z kolei tekst pt. Literature and Its Borders opowiada o pisarzach, którzy swoją twórczością przekraczali pewne granice. Jeśli natomiast interesuje Was Afryka, to reportaż zatytułowany The Risk of Axing Qustions - Nigerian Pidgin jest dla Was idealny. Dowiecie się z niego odmianie angielskiego i innych dialektach, którymi mówi się w Nigerii.

Wątpię, żebyście wpadli na to, że "HRU 2day?" znaczy "How are you doing today?". O tym i innych uproszczeniach stosowanych podczas pisania wiadomości SMS, przeczytacie z artykułu From Texting to Sexting. I ostatni już tekst pt. Computer Says No jest zestawieniem sześciu najpopularniejszych programów do nauki języka angielskiego i nie tylko.
~~~
"English Matters" to świetne czasopismo, dzięki któremu uczymy się poprzez zabawę. Czytając artykuły poznajemy mnóstwo przydatnych słówek, konstrukcję zdań i przede wszystkim wiele ciekawych tematów, które mogą nam się przydać w przyszłości. Tradycyjnie, ze strony wydawnictwa można pobrać listę słówek i za pomocą specjalnego kodu, nagrania MP3. Więc jeśli chcecie dowiedzieć się mnóstwa ciekawych faktów na temat języka angielskiego, mogę Wam z czystym sumieniem polecić ten numer "English Matters"!

Nefmi

Za możliwość przeczytania magazynu dziękuję wydawnictwu Colorful Media.

PS Klikamy na zdjęcia, żeby powiększyć :) 

4 komentarze :

 1. Już niejednej osobie to mówiłam i tutaj powtórzę : zazdroszczę możliwości nauki z tego typu magazynami! Mnie po prostu na to nie stać :( A inisjatywa na pewno fajna i o wiele przyjemniejsza, niż ślęczenie ze słownikiem

  OdpowiedzUsuń
 2. ta gazeta jest już tak popularna, bo ciągle ją gdzieś widzę. Może kiedyś się skusze i kupię

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ja również ostatnio coraz częściej spotykam się z opiniami o niej :) Skuś się, bo warto! ^^

   Usuń
 3. Może kiedyś dojrzeję do tego, żeby ją kupić :) Bo niektóre artykuły mogą być ciekawe :)

  OdpowiedzUsuń

Znasz już moje zdanie, teraz ja chciałabym poznać Twoje - wyraź opinię, zgódź się ze mną lub nie, podyskutuj, pożartuj. Zostaw po sobie ślad!