Colin Singleton gustuje wyłącznie w dziewczynach o imieniu Katherine. A te zawsze go rzucają. Gwoli ścisłości, stało się tak już dziewiętnaście razy. Ten uwielbiający anagramy, zmęczony życiem cudowny dzieciak wyrusza ze swoim najlepszym przyjacielem Hassanem w podróż po Ameryce...
...która to podróż, kończy się po dwóch dniach. Ale co tam, przecież można wmówić potencjalnemu czytelnikowi, że to pełna przygód powieść drogi... Jednak wróćmy do fabuły: chłopak postanawia stworzyć pracę naukową dzięki której mógłby przewidzieć długość każdego związku, pomścić Porzuconych tego świata i w końcu zdobyć tę jedyną. Nie wiem, jakim, cholera, sposobem zdobędzie dziewczynę za pomocą wzoru matematycznego, ale #spoko.
Pana Greena przedstawiać chyba nie trzeba. To autor tak znany i tak (prze)ceniony, że nie znam osoby, której to nazwisko nie obiło się o uszy. Miałam już wątpliwą przyjemność czytać jego "flagową" powieść, "Gwiazd naszych wina", i choć nie było fajerwerków, postanowiłam poznać inne powieści. Doszłam do wniosku, że skoro tak go chwalą, coś musi w tym być i może tylko GNW mu nie wyszło. Cóż, zawiodłam się - przy "19 razy Katherine" też coś poszło nie tak.
Jasne, czytało się szybko (na szczęście), a język był prosty, ale tak naprawdę ta książka do niczego nie prowadzi, nic nie wnosi. Jest nudna i do bólu banalna. Myślę, że tę błahość autor próbował zatuszować niby niezwykłym Colinem. Powiem jedno - nie udało się.
Colin, cudowne dziecko, które miało zostać w przyszłości geniuszem, ale mu nie wyszło, zawiódł rodziców i siebie, a teraz, w wieku 17 lat, jest zmęczony życiem. A że wmawiano mu, że jest NAJlepszy, NAJmądrzejszy i w ogóle, teraz jest zadufany w sobie, zarozumiały i egoistyczny. No i nikt go nie lubi (ciekawe dlaczego?). W dodatku rzuciła go Katherine. Dziewiętnasta tego imienia, która się z nim spotykała. Podobno nawet z wyglądu podobały mu się tylko Katheriny. Co za bzdura! Przez takie udziwnienie na siłę wyszła postać, z którą czytelnik za nic nie ma możliwości się utożsamić.
Pozostałe są ciut lepsze, ale tylko ciut. Zaliczają się do tych mocno przeciętnych, więc nie warto o nich wspominać.
"Zabawna, wciągająca, niezwykle złożona powieść", "wybuchowa mieszanka", "przezabawna", "wielowarstwowa". Ta, jasne. Kto mi wskaże tu wybuchowość, humor? Bo ja za nic nie potrafię ich znaleźć, serio. Złożoność? W prostej jak drut historii?
Jeszcze wspomnę, że ogromnie irytowała mnie nieprawdopodobność wszystkiego. Colin w swoim życiu spotykał i zakochiwał się tylko w Katherinach, #nospoko. Dwie rodziny puściły dwóch siedemnastolatków w podróż po Ameryce nie wiadomo na ile czasu, #nospoko. Jakaś kobieta od razu pozwala im zamieszkać w swoim domu i daje im pracę za 500$/tydzień, #nospoko. Ta nierealność to jakiś dziwny znak firmowy Greena, czy co?
Podsumowując:
Nie wiem, jak za tak ładną okładką może się kryć takie badziewie. A mówili, nie oceniaj książki po okładce... Najwyraźniej to działa w obie strony. Ale odbiegam od tematu, "19 razy Katherine" ciągnie się bez sensu i nudzi. Główny bohater niemiłosiernie irytuje. Uważam, że pan Green jest mocno przeceniany i przechwalany. I choć nie mam ochoty, na pewno sięgnę jeszcze po "W śnieżną noc" - skoro już stoi na półce to trzeba kiedyś przeczytać :/ A historię nieszczęśliwego życia Colina odradzam - nawet nie rozważajcie jej czytania!
PS może ktoś mimo wszystko chciałby ją poznać? Bo ja chętnie się jej pozbędę (czyt. wymienię/sprzedam), tylko zajmuje mi miejsce na półce ☺
Tytuł oryginału: An Abundance of KatherinesAutor: John Green
Wydawnictwo: Bukowy Las
Ilość stron: 303
Czytałam jego trzy książki ,ale tej nie planuję.I również nie należy do grona moich ulubionych pisarzy ;)
OdpowiedzUsuńPiątka! Myślę, że nie zasługuje na taki tytuł :)
UsuńA co jeszcze czytałaś?
"Gwiazd naszych wina" , " Szukając Alaski " i "Papierowe miasta" , z czego ta pierwsza i ostatnia były najlepsze ;)
Usuń"Gwiazd naszych wina" mnie nie urzekło, a dwóch pozostałych nie czytałam, więc nie będę się wypowiadać. Ale zobaczymy, może dam Greenowi kolejną szansę - w końcu do trzech razy sztuka, prawda? :)
UsuńJak dla mnie "Papierowe miasta "były lepsze od "Gwiazd naszych wina",więc polecam przeczytać.
UsuńTyle osób go zachwalało, a teraz tyle osób mówi, że książki są słabe. Sama nie wiem, ale chyba jednak się skuszę. Oczywiście nie na "19 razy Katherine".
OdpowiedzUsuńSkuś się, Twoja decyzja ;) Ale "19 x K" odradzam, szczerze mówiąc, już nawet GNW jest lepsze.
UsuńCzytałam jego wszystkie książki i "19xK" nie jest takie złe w porównaniu z WG, WG... Uwierz. Chociaż i tak nudziła mnie ta jego ciągła matematyka i wyliczenia. A w ogóle czemu moje imię? :(
OdpowiedzUsuń"WG, WG..." szczerze się boję, zebrała tyle negatywnych opinii :P
UsuńRzeczywiście, matematyka była trochę irytująca, ale nie dała rady przebić Colina. A na to pytanie chyba tylko Green może Ci odpowiedzieć ;)
O, to pierwsza negatywna opinia na temat ,,19xK" z jaką się spotkałam :D W sumie też chciałabym ją kiedyś przeczytać, bo znajomi mnie usilnie namawiają, ale z gruntu nie lubię sięgać po książki ,,na topie", dlatego zdziwiłam się, znajdując taką opinię :) Gdzieś nawet spotkałam się ze zdaniem, że Green powinien znaleźć się na liście lektur szkolnych, czyli niestety byłabyś niezadowolona :D Ale mimo wszystko „Gwiazd naszych wina" muszę bezwzględnie przeczytać, żeby się chociaż jakoś do tego wszystkiego odnieść :)
OdpowiedzUsuńSłyszałam dużo złego o Katarzynkach, więc w sumie nie wiem, czy się za nie zabiorę, chociaż Greena lubię. Ale z drugiej strony - o Willu Greysonie też słyszałam dużo złego, a jakoś mi się podobało, pomimo tego, że na parę irytujących rzeczy byłam zmuszona przymknąć oko...
OdpowiedzUsuńAle jednak Katrarzynek nie przeczytam, coś mnie do nich nie ciągnie.
kieleckoowszystkim.blogspot.com