Nefmi na...

email Facebook GooglePlus Twitter Instagram

Harry Potter i Insygnia Śmierci

Harry Potter i Insygnia Śmierci - Joanne Kathleen RowlingTytuł oryginału: Harry Potter and the Deathly Hallows
Autor: Joanne Kathleen Rowling

Siódma, ostatnia już, część przygód młodego czarodzieja Harry'ego Pottera.

W magicznym świecie nie ma nikogo, kto nie byłby wstrząśnięty śmiercią Dumbledore'a, zwłaszcza, że zabił go Severus Snape, jeden z byłych Śmierciożerców, który pracował w Hogwarcie, tylko ze względu na zaufanie, jakim darzył go zmarły dyrektor.

Tymczasem, jako, że jedyna osoba, której się bał, Lord Voldemort przejmuje władzę. Nigdzie nie jest bezpiecznie, nawet w Hogwarcie. Dlatego Harry, Ron i Hermiona nie wracają tam, tylko udają się na szukanie horkruksów Voldemorta. Są to przedmioty, w których czarodziej może ukryć cząstkę swojej duszy (Lord stworzył ich aż siedem!). Jednak jest to zadanie niezwykle trudne, zważywszy na to, że nie wiadomo gdzie są ani jak one wyglądają.

I niezwykła legenda o trzech przedmiotach, Insygniach Śmierci, które rzekomo dają władzę nad Śmiercią i są niezwykłą pokusa dla Voldemorta. Czy legenda jest prawdziwa? I jakie będzie zakończenie serii?

Ostatnia część jest zupełnie inna niż pozostałe. Nie ma w niej schematu: podróż do Hogwartu, zajęcia/przygody w Hogwarcie, podołanie przeciwnościom. Autorka postanowiła "wysłać" trójkę przyjaciół w podróż do różnych zakątków, w poszukiwaniu horkruksów. Uważam, że jest to taka miła odmiana po sześciu częściach, w której głównie opisane jet to, co dzieje się w szkole.

"Insygnia..." obfitują w zaskakujące zwroty akcji i wiele przygód. Na Harry'ego Rona i Hermionę czeka wiele niebezpieczeństw. Niektórzy niespodziewanie przyjdą z pomocą, inni zdradzą lub odwrócą się plecami.

Tajemnicy dodaje legenda o Insygniach Śmierci, Czarnej Różdżce, Kamieniu Wskrzeszenia i Pelerynie Niewidce, które trzej bracia otrzymali od samej Śmierci oraz, które dają na nią władzę. Harry dowiaduje się, że Voldemort próbuje zdobyć Czarną Różdżkę, która jest o wiele potężniejsza od innych różdżek. Czy uda się powstrzymać wroga? Czy ten jednak zdobędzie różdżkę i wygra?

Wspaniałe zwieńczenie serii. J. K. Rowling pokazuje cały swój talent pisarski. Wprowadza wiele zawiłości i wspaniale kończy historię Chłopca, Który Przeżył.

Naprawdę warto, polecam!

Nefmi