Nefmi na...

email Facebook GooglePlus Twitter Instagram

Feniks - początek


Feniks - początek - Karolina WojdaAutor: Karolina Wojda

Anastacia była zwyczajną dziewczyną. Do czasu tragicznej śmierci brata...

Nawet teraz, trzy lata później, nastolatka nie umie poradzić sobie ze stratą, a na pewno nie pomaga jej w tym odkrycie, że wszystko stało się z powodu pewnej mrocznej tajemnicy, którą razem z przyjaciółmi spróbuje rozwiązać...

Jakie wydarzenia sprawiły, że spokojna i zawsze uśmiechnięta Charlotte, zapałała nienawiścią do całego świata i wszystkich ludzi? Czy można jej pomóc? I ile jest w stanie poświęcić Anastacia, by wypełnić swoją misję?

"Wszyscy uważają, że dobre życie to życie usłane różami. A dlaczego zapominają o kolcach? Czasami natrafiamy na miękkie płatki, które delikatnie koją nasza skórę, a czasami na ostre kolce, przebijające ją na wylot. Wtedy przypominamy sobie, że musimy doceniać każdą chwilę i być wdzięczni Bogu za to, że pozwala nam od czasu do czasu dotknąć płatków."

"Feniks - początek" jest debiutancką powieścią Karoliny Wojdy, studentki Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu. 

Trzeba przyznać, że autorka ma talent do tworzenia wyjątkowo realistycznych postaci. Główną bohaterkę, a zarazem zarazem narratorkę powieści, Anę, poznajemy kiedy ma 14 lat, gdy w parku zostaje zamordowany jej starszy brat Peter. Jednak irytowały mnie zmiany nastrojów Any. W jednaj chwili wściekła, potem zrezygnowana, szczęśliwa, z jednej strony chce się zabić, a w następnym rozdziale chce cieszyć się życiem, i tak w kółko! 

Bardzo chciałabym mieć takich przyjaciół, jakich posiada Anastacia. Zrobiliby dla niej wszystko. To się zdarza bardzo rzadko...

„Przyjacielem jest się od zawsze i na zawsze, czy tego chcemy, czy nie. Przyjaciel to nasza bratnia dusza, którą spotykamy w najmniej oczekiwanym momencie życia, lecz w najlepszym momencie dla naszej duszy.”

Victor. Przyjaciel zmarłego brata Any, zawsze był przy niej kiedy go potrzebowała. Bardzo się zawiodłam, ponieważ jego miłość do głównej bohaterki była do przewidzenia i przynajmniej według mnie, zbyt szybko "wprowadzona" do książki. Jednakże mimo to przyjemnie było o niej czytać :)

„Dmuchamy słowami na prawo i lewo tak jak dmuchawcem szasta wiatr, zasiewając go, gdzie popadnie. Niestety, zazwyczaj te słowa zmieniają się w sztylety i gdy się tego najmniej spodziewamy, wbijają nam się prosto w serce”.


Piękna okładka przyciąga wzrok i zachęca do lektury.

Zdjęcie: Hej, hej kochani! Co tam u Was? Jak znosicie piątek trzynastego?

Dla mnie, w sumie, jest on bardziej szczęśliwy niż pechowy. Po pierwsze moja grupa projektowa dostała świetny temat, który wszyscy chcieli mieć, a po drugie kiedy wróciłam do domu czeka na mnie takie cudeńko: książka pt. Feniks- Początek autorstwa Karoliny Wojda, z dedykacją!

A więc (y) dla piątku 13.09.2013!Bardzo mi przykro to pisać, gdyż książka jest naprawdę świetna, jednak korektor chyba miał urlop! Niestety, nie było rozdziału bez błędów. Od braku przecinków i pojedynczych literek, poprzez złą kolejność wyrazów, po zmianę czcionki w kilku fragmentach na inną! Wiem, że to nie jest wina autorki, jednak mam nadzieję, że błędy zostaną poprawiane...

Język w książce jest prosty, młodzieżowy i zrozumiały dla czytelnika, jednak wiele zdań zaskakuje swoją mądrością i głębokim sensem. Jest to naprawdę duży plus. Fabuła pełna zwrotów akcji, świetnie wykreowany świat. Naprawdę warto! 

Polecam!

Nefmi