Nefmi na...

email Facebook GooglePlus Twitter Instagram

I nie było już nikogo

I nie było już nikogo - Agatha ChristieTytuł oryginału: And Then There Were None
Autor: Agata Christie

Najpopularniejsza powieść Agaty Christie, znana wcześniej pod tytułem "Dziesięciu małych Murzynków".

Dziesięć osób zostaje zaproszonych przez tajemniczego gospodarza do domu na wyspie. Gdy ginie druga z nich, pozostali zdają sobie sprawę, że to, co początkowo uważali za nieszczęśliwy wypadek, jest dziełem zabójcy. Postanawiają odkryć jego tożsamość. Nie jest to proste, gdyż nike nie ma alibi.

Odizolowani od społeczeństwa, niezdolni do opuszczenia miejsca pobytu umierają jeden po drugim w sposób opisany w dziecięcej rymowance, którą ktoś wywiesił w ich pokojach...

"Wieki minęły... światy pędziły i wirowały... Czas stanął... stanął nieruchomo, przeleciały setki lat...
Nie, to minęła zaledwie minuta..."

Jest to moja pierwsza powieść Agaty Christie. Sięgnęłam po nią, ponieważ jest to moja lektura, ale mimo to, bardzo mi się podobała. 

Często zdarza się tak, że przestępstwo nie zostaje udowodnione oskarżonemu, że mimo popełnienia przestępstwa, zostaje on na wolności. To jest właśnie historia takich dziesięciu osób...

"I nie było już nikogo" należy do klasyki kryminału. Pokazuje motyw kary za popełnione błędy; dzięki niej możemy również zagłębić się w psychikę zabójcy. Bohaterowie dzięki wierszykowi potrafią domyślić się, jak zginie następna osoba ale mimo to nie są w stanie uchronić się przed własną śmiercią. Każdy jest podejrzany.

Bardzo dobre wykreowanie bohaterów sprzyja czytaniu. Każdemu była poświęcona chwila, dzięki czemu mogliśmy poznać ich lęki, obawy i pragnienia. Można było się z nimi zaprzyjaźnić, jak i życzyć im śmierci.

Im więcej osób umierało, w tym większą paranoję wpadały pozostałe osoby. Bali się śmierci, nawet najcichszy szmer sprawiał, że przechodziły im ciarki po plecach. Przez ten strach powieść była jeszcze bardziej realistyczna.

Lektura jest niezwykle wciągająca i nieprzewidywalna. Podejrzewam, że mało kto potrafiłby odgadnąć, kto jest mordercą. Ja przez większość książki myślałam, że na wyspie jest ktoś jeszcze :)

Mam nadzieję, że uda mi się zapoznać z innymi książkami Agaty Christie, ponieważ ta powieść naprawdę mi się podobała. Gorąco polecam!

Nefmi

4 komentarze :

 1. Ech, ja nie miałam takich ciekawych lektur :) Zdecydowanie muszą sobie zapamiętać ten tytuł i sięgnąć po niego w najbliższej przyszłości :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż... ja mam świetną panią od polskiego :)

   Usuń
 2. Uwielbiam Agatę Christie i według mnie, to jest jej najlepsza książka!
  Zazdroszcze polonistki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, nie mogę porównać, bo to moja pierwsza książka tej autorki :)

   Usuń

Znasz już moje zdanie, teraz ja chciałabym poznać Twoje - wyraź opinię, zgódź się ze mną lub nie, podyskutuj, pożartuj. Zostaw po sobie ślad!