Nefmi na...

email Facebook GooglePlus Twitter Instagram

Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Harry Potter i Kamień Filozoficzny - Joanne Kathleen RowlingTytuł oryginału: Harry Potter and the Philosopher's Stone
Autor: Joanne Kathleen Rowling

„Harry Potter i Kamień Filozoficzny” to pierwsza część siedmiotomowej serii o młodym czarodzieju, napisana przez, teraz już jedną w najbardziej znanych pisarek, J. K. Rowling.

Harry jest wyjątkowym dzieckiem, jak dotąd nieszczęśliwym. Jego rodzice nie żyją, zaś on sam mieszka w domu siostry swojej matki i jej męża. Dorasta wraz ze swoim kuzynem, Dudley’em, któremu niczego nie brakuje. Nie można powiedzieć tego samego o Harry’m, bowiem mieszka on w komórce pod schodami, nosi ubrania po swoim kuzynie i jest traktowany okropnie. Pewnego dnia dostaje list ze Szkoły Magii I Czarodziejstwa Hogwart, i mimo sprzeciwu wuja rozpoczyna w niej nowe życie. W Hogwarcie poznaje wiele osób, nawiązuje pierwsze przyjaźnie.

Harry jest wyjątkowy także z innego powodu. Jako roczne dziecko przeżył atak Voldemorta, złego czarnoksiężnika, który zabił jego rodziców i wiele innych osób. Dlatego nazwisko Harry’ego zna każdy ze świata czarodziejów. Jakie przygody spotkają sympatycznego, jedenastoletniego czarodzieja?

"Są takie wydarzenia, które - przeżyte wspólnie - musza się zakończyć przyjaźnią [...]"

Historia zaczyna się jak wiele innych. Główny bohater wychowuje się w rodzinie zastępczej, nie wiedząc nic o swoich rodzicach. Jednak pewnego dnia dowiaduje się, że jest czarodziejem. Pierwsza część opowiada o przygodach Harry’ego podczas pierwszego roku w zamku Hogwart. Ukryte jest w nim coś, na czym zależy złym mocom, którym Harry musi stawić się czoło. W kręgu podejrzanych jest najbardziej rzucający się w oczy profesor Snape, nauczyciel eliksirów, który od początku pojawienia się Harry’ego w szkole, pała do niego ogromną niechęcią. Trzeba przyznać, że z wzajemnością.

„Jeśli ktoś kocha nas aż tak bardzo,
to nawet jak odejdzie na zawsze,
jego miłość będzie nas zawsze chronić.”

Sądząc po języku miała to być książka typowo „dla dzieci”, ponieważ jest on prosty i przystępny. Jednak uważam, że jest ona idealna nie tylko dla młodych, nastoletnich czytelników, ale także i dla tych starszych - J. K. Rowling przekazuje bowiem przez nią takie ponadczasowe wartości jak przyjaźń, oddanie... 
Fabuła w wielu momentach nas zaskakuje. Nawet jeśli próbowałam przewidzieć niektóre wydarzenia, to zazwyczaj moje domysły były błędne. Historia wciąga bez reszty, od lektury trudno się oderwać.

„(...) ludzie mają wrodzony talent do wybierania
właśnie tego, co dla nich najgorsze.”

Postaci są świetnie wykreowane. Mają swoje pasje i problemy, w książce możemy też poznać ich zdanie na różne tematy, dzięki narracji trzecioosobowej. Myślę, że każdy chciałby się wcielić w jednego z bohaterów, nawet jeśli nie byłby to Harry. Myślę, że nie ma osoby, która zamiast fizyki chciałaby mieć na przykład zielarstwo czy zaklęcia :)

Książka jest pięknie wydana. Kolorowa okładka przyciąga wzrok. W środku nie dopatrzyłam się żadnych literówek czy błędów.

Naprawdę warto, polecam!


Nefmi

5 komentarzy :

 1. Zauważyłam, że ostatnio znowu wraca szał na Harrego Pottera :)
  Ja przeczytałam tylko pierwszą część, ale za to obejrzałam wszystkie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To naprawdę polecam przeczytanie kolejnych części :)
   Ja na razie filmów nie oglądałam, więc nie mam porównania, ale książki mnie zachwyciły :)

   Usuń
 2. Teraz są nowe wydania z inną okładką. Podobają mi się, ale jednak wolę te starsze okładki :) Zgadzam się z Tobą, że saga HP jest nie tylko dla dzieci czy młodzieży, ale również dla starszych. Ma w sobie tyle magii, że każdego wciągnie i zafascynuje. I chyba nie było dziecka, które nie marzyło o liście z Hogwartu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja jakoś nie mogę się przekonać do przeczytania, choć obejrzałam całą serię. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja niestety filmów na razie nie oglądałam, ale książki naprawdę Ci polecam!

   Usuń

Znasz już moje zdanie, teraz ja chciałabym poznać Twoje - wyraź opinię, zgódź się ze mną lub nie, podyskutuj, pożartuj. Zostaw po sobie ślad!