Nefmi na...

email Facebook GooglePlus Twitter Instagram

Kamienie na szaniec

Kamienie na szaniec - Aleksander KamińskiAutor: Aleksander Kamiński
Wydawnictwo: Książnica
Ilość stron: 204

Książka autorstwa Aleksandra Kamińskiego szczegółowo relacjonująca przebieg oraz metody walki członków Małego Sabotażu i dywersji w pierwszych latach II wojny światowej. Oparta jest na autentycznych wydarzeniach z okresu okupacji niemieckiej Warszawy podczas II Wojny Światowej.

Grupa (której autor nadał fikcyjną nazwę Buki) chłopców z 23. warszawskiej Drużyny Harcerskiej „Pomarańczarnia”, wśród nich Alek, Zośka  i Rudy kończy maturą Liceum im. Stefana Batorego w 1939 roku. Mają piękne młodzieńcze plany, które zostają przekreślone przez wojenną rzeczywistość.

Autor mówi o swojej książce, że jest to: „Opowieść o wspaniałych ideałach braterstwa i służby, o ludziach, którzy potrafią pięknie umierać i pięknie żyć”.

"Być zwyciężonym i nie ulec - to zwycięstwo."

Rudy
Po książkę sięgnęłam, ponieważ jest to moja lektura, jednak od dawna chciałam ją przeczytać. Aleksander Kamiński był żołnierzem AK (Armii Krajowej) i przywódcą Szarych Szeregów. Książkę- dokument "Kamienie na szaniec" opublikował jeszcze w okupowanej Polsce, zaraz po opisanych w niej wydarzeniach.

Aleksy Dawidowski, Jan Bytnar i Tadeusz Zawadzki to nie tylko bohaterowie tej książki, ale i Ojczyzny. W pamiętne lato ’39., maturzyści, w tym absolwenci szkoły imienia Stefana Batorego, jednej z najlepszych, w tym właśnie Alek, Rudy i Zośka, i jeszcze Krzysztof Kamil Baczyński i wielu innych, kończą nauczanie i pełni marzeń i planów wyjeżdżają na wakacje. Nasi bohaterowie jadą wraz z innymi „Bukami” (nazwa grupy harcerskiej, fikcyjnej, nadanej przez A. Kamińskiego) na zasłużony odpoczynek. I nagle grom. Wydarzenie, które zmieni wszystko w ich życiu. Wojna. Będą musieli się przystosować do nowej sytuacji, odłożyć na bok swoje plany i marzenia. Trzeba bronić Polski. I oni będą to robić. Oczywiście, nie zapomną o swoim dawnym życiu, ale na pierwszym miejscu już na zawsze pozostanie pragnienie wolnej ojczyzny...

"Życie byłoby nędzne i zawstydzające (...) gdybyśmy skupiali się tylko na przygotowaniu do zadań jutra, a nie brali udziału w walce już dziś. Ale życie byłoby głupie i bezsensowne, gdybyśmy żyli tylko walką dzisiejszą, a nie przygotowywali się do jutra."

Alek

Charakterystyki postaci są niezwykle rozbudowane, wnikliwe. Autor dokładnie przeanalizował i opisał zachowania bohaterów i co chyba najcenniejsze, wszystko jest na faktach, każdy szczegół. Pisarz jest wierny realiom, a nawet je uściśla! W książce w ogóle nie ma fikcji literackiej!

Bohaterowie Kamieni na szaniec, co chłopcy z krwi i kości. Szukali sensu swojego życia, byli zagubieni. Wojna odnalazła ich i postawiła przed okrutnym wyzwaniem. Musieli przeżyć, a do tego zachować honor i zawalczyć o ojczyznę. Braterstwo i służba, jak określił sam Kamiński, były to dwie wartości, które cechowały trójkę bohaterów. Bohaterów, którzy potrafili pozostać ludźmi w tak okrutnych czasach. I to prawdopodobnie przyczyniło się do wyboru tych, a nie innych młodzieńców do opisania ich życia w "Kamieniach na szaniec". Bo oni byli symbolem pokolenia Kolumbów, pokolenia, które walczyło o Ojczyznę, nie poddawało się, a przy tym potrafiło zachować godność i wzorce tak szlachetne, jak lojalność i wierność krajowi.

"Umiejętność znoszenia niepowodzeń jest wielką i ważną umiejętnością. Oczywiście jeśli towarzyszy jej zdolność i chęć do wyciągania nauki z porażek."

Zośka
Książka skłania do refleksji, do zastanowienia się nad odwagą i pomysłowością ludzi młodych, być może w naszym wieku, którzy za wszelką cenę, nawet swojego życia, bronili swoich bliskich i przede wszystkim swojego kraju! Gdyby nie ich poświęcenie, być może nie żylibyśmy teraz w Polsce, być może mówilibyśmy po Niemiecku...

Bardzo spodobała mi się okładka ze zdjęciami bohaterów. Dzięki nim możemy lepiej ich poznać, zobaczyć, jak wyglądali- uwierzyć, że naprawdę istnieli.

Fabuła jest niezwykle dynamiczna, trzyma czytelnika w napięciu przez cały czas.

"Kończy się w tym miejscu opowieść, choć walka toczy się dalej. Nieubłagana sprawiedliwość powoli, lecz nieodwołalnie zbliża karzącą dłoń ku gardłom zbrodniarzy świata. We krwi i męce tworzenia rodzi się polski świat Jutra, zamglony chaosem chwili. Walka trwa. Trzeba przerwać tę opowieść. Opowieść o wspaniałych ideałach BRATERSTWA i SŁUŻBY, o ludziach, którzy potrafią pięknie umierać i PIĘKNIE ŻYĆ."

Uważam, że jest to książka, którą powinien znać każdy Polak, gdyż mówi o naszej historii, dziedzictwie i bohaterstwie naszych pobratymców. A do tych, którzy przeczytali tylko streszczenie: żal mi Was, że nie poznaliście wspaniałej historii Alka, Rudego i Zośki...

Gorąco polecam!

Nefmi

~~~
Książka bierze udział w wyzwaniu:

4 komentarze :

 1. Nie spodziewałam się, że ta książka (lektura szkolna!) wzbudzi we mnie tyle emocji. To była jedna z tych książek, która chodziła za mną przez bardzo długi czas po przeczytaniu ♥ Jako harcerka, po przeczytaniu "Kamyków" znów powróciła mi wiara w tę organizację i harcerskie ideały. Cudowna książka.
  Amy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się w 100 % :)
   Też mam przeczucie, że "Kamienie..." będą za mną chodzić dość długo :)

   Usuń
 2. Przerabiając to w gimnazjum moi znajomi się tym zachwycali. Ja nie mogłam przez nią przebrnąć. Szczerze nie wiem co oni w niej widzieli. Lektura skończyła się 2 z testu i przeczytaniem 1/3 części książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż, każdy ma inny gust. Mnie się bardzo podobała :)

   Usuń

Znasz już moje zdanie, teraz ja chciałabym poznać Twoje - wyraź opinię, zgódź się ze mną lub nie, podyskutuj, pożartuj. Zostaw po sobie ślad!