Nefmi na...

email Facebook GooglePlus Twitter Instagram

GONE Zniknęli. Faza szósta: Światło

Faza szósta: Światło - Michael Grant
Tytuł oryginału: Light. A GONE Novel
Autor: Michael Grant

W ETAP-ie spędzili prawie rok. Przeżyli głód, zarazę, bezpardonową walkę o władzę. Przetrwali. Jednak zapłacili za to wysoką cenę.

Teraz, gdy ratunek jest na wyciągnięcie ręki, znów można pozwolić sobie na słabość. Przejrzysta bariera przyciąga jak magnes. Ludzie przestają pracować, z trudem budowana społeczność rozpada się jak domek z kart...

Radość jednak jest przedwczesna. Bariera nie znika. Jeszcze kilka dni, a najmłodsi mieszkańcy ETAP-u zaczną umierać z głodu na oczach bezsilnych rodziców.

Tymczasem Gaia przygotowuje się do ostatecznego starcia. Czy "więźniom" uda się przetrwać?

"Freedom's just another word for nothing left to lose"

Od dawna zabierałam się do przeczytania tej książki. Jednak z jednej strony bałam się jakie piekło autor zgotuje tym razem bohaterom, a z drugiej byłam niezwykle ciekawa zakończenia. I zwyciężyło to drugie...

Książka jest ostatnią częścią popularnej serii "GONE", która opowiada losy nastolatków, dzieci poniżej 15 roku życia, zamkniętych pod ogromną kopułą.

Bohaterowie są świetnie wykreowani. Każdy ma inny charakter, niektórych od początku uwielbiałam, a innych po prostu nie znosiłam. Jednak w tej części wiele się zmienia. A wszystko przez albo dzięki zjednoczeniu przeciw jednemu wrogowi...

Jeśli chodzi o brutalność, krew, ból i cierpienie - ta część jest chyba najgorsza. Pobija na tym polu nawet Plagę. A to, czego doznawali bohaterowie - nawet nie umiem sobie wyobrazić takiego bólu. Grant się nie patyczkuje i na każdym kroku udowadnia, że nikt nie jest nieśmiertelny, a życie to pasmo nieudanych decyzji i bólu przy ponoszeniu konsekwencji. Nigdy mu nie wybaczę uśmiercenia... tylu bohaterów!

"(...) - Wiem czemu to robisz.
- Ponieważ chcę wygrać.
- Tak.
- I ponieważ chcę sam napisać zakończenie swojej historii.
- Tak. I ponieważ chcesz odkupienia - powiedziała ochrypłym głosem.
Wzruszył ramionami.
- Jeśli właśnie w to chcesz wierzyć.
- I ponieważ mnie kochasz."

Piękna okładka, według mnie idealnie pasuje do treści. Bardzo podobał mi się pomysł, aby na początku rozdziałów, umieścić czas, który pozostał "mi" w ETAP-ie. Bardzo żałuję, że seria już się skończyła, ale na pewno do niej wrócę.

Lektura jest błyskawiczna i potrafi wciągnąć na długie godziny. Polecam!

Nefmi

11 komentarzy :

 1. O! Czytałam! Naprawdę spektakularne zakończenie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, zgadzam się z Tobą, zakończenie jest naprawdę świetne :D

   Usuń
 2. Ja jeszcze nie miałam przyjemności zapoznania się z tą serią, ale widzę, że czas nadrobić zaległości

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam poprzednie części, teraz czekam aż ta będzie w końcu dostępna w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 4. Od bardzo dawna planuję rozpocząć tą serię, ale nie mam ani pieniędzy ani czasu. Twoja recenzja jeszcze bardziej zachęciła mnie do przeczytania. Nie podoba mi się tylko stwierdzenie, że lektura jest błyskawiczna a poza tym wszystko ok.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że Cię zachęciłam :)
   Cóż, to że lektura jest błyskawiczna, jest faktem... :D

   Usuń
 5. Przeczytałem całą serię GONE, wraz z ostatnią - szóstą - częścią. Generalnie saga naprawdę mi się podobała, choć oczekiwałem jakiegoś spektakularnego zakończenia a wszystko raczej skończyło się przewidywalnie :c Ale w sumie to polecam wszystkim tę serię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, zgadzam się z Tobą - zakończenie mogłoby być bardziej nieprzewidywalne :/
   Ale mimo to, seria jest świetna <3

   Usuń
 6. Świetne, świetne, cudowne.
  Żałuję, że tak się szybko skończyło. Ale przynajmniej nie jest to kolejna seria ciągnięta w nieskończoność tylko dla kasy c;

  OdpowiedzUsuń

Znasz już moje zdanie, teraz ja chciałabym poznać Twoje - wyraź opinię, zgódź się ze mną lub nie, podyskutuj, pożartuj. Zostaw po sobie ślad!