Nefmi na...

email Facebook GooglePlus Twitter Instagram

GONE Zniknęli. Faza szósta: Światło

Faza szósta: Światło - Michael Grant
Tytuł oryginału: Light. A GONE Novel
Autor: Michael Grant

W ETAP-ie spędzili prawie rok. Przeżyli głód, zarazę, bezpardonową walkę o władzę. Przetrwali. Jednak zapłacili za to wysoką cenę.

Teraz, gdy ratunek jest na wyciągnięcie ręki, znów można pozwolić sobie na słabość. Przejrzysta bariera przyciąga jak magnes. Ludzie przestają pracować, z trudem budowana społeczność rozpada się jak domek z kart...

Radość jednak jest przedwczesna. Bariera nie znika. Jeszcze kilka dni, a najmłodsi mieszkańcy ETAP-u zaczną umierać z głodu na oczach bezsilnych rodziców.

Tymczasem Gaia przygotowuje się do ostatecznego starcia. Czy "więźniom" uda się przetrwać?

"Freedom's just another word for nothing left to lose"

Od dawna zabierałam się do przeczytania tej książki. Jednak z jednej strony bałam się jakie piekło autor zgotuje tym razem bohaterom, a z drugiej byłam niezwykle ciekawa zakończenia. I zwyciężyło to drugie...

Książka jest ostatnią częścią popularnej serii "GONE", która opowiada losy nastolatków, dzieci poniżej 15 roku życia, zamkniętych pod ogromną kopułą.

Bohaterowie są świetnie wykreowani. Każdy ma inny charakter, niektórych od początku uwielbiałam, a innych po prostu nie znosiłam. Jednak w tej części wiele się zmienia. A wszystko przez albo dzięki zjednoczeniu przeciw jednemu wrogowi...

Jeśli chodzi o brutalność, krew, ból i cierpienie - ta część jest chyba najgorsza. Pobija na tym polu nawet Plagę. A to, czego doznawali bohaterowie - nawet nie umiem sobie wyobrazić takiego bólu. Grant się nie patyczkuje i na każdym kroku udowadnia, że nikt nie jest nieśmiertelny, a życie to pasmo nieudanych decyzji i bólu przy ponoszeniu konsekwencji. Nigdy mu nie wybaczę uśmiercenia... tylu bohaterów!

"(...) - Wiem czemu to robisz.
- Ponieważ chcę wygrać.
- Tak.
- I ponieważ chcę sam napisać zakończenie swojej historii.
- Tak. I ponieważ chcesz odkupienia - powiedziała ochrypłym głosem.
Wzruszył ramionami.
- Jeśli właśnie w to chcesz wierzyć.
- I ponieważ mnie kochasz."

Piękna okładka, według mnie idealnie pasuje do treści. Bardzo podobał mi się pomysł, aby na początku rozdziałów, umieścić czas, który pozostał "mi" w ETAP-ie. Bardzo żałuję, że seria już się skończyła, ale na pewno do niej wrócę.

Lektura jest błyskawiczna i potrafi wciągnąć na długie godziny. Polecam!

Nefmi