Nefmi na...

email Facebook GooglePlus Twitter Instagram

"English Matters. New York" wydanie specjalne nr 19/2016


Nowy Jork. Miasto, które nigdy nie śpi. Najludniejsze w Stanach Zjednoczonych, jedno z największych na świecie. Wywierające znaczący wpływ na światowy biznes, media, sztukę, modę, naukę, technologię, edukację oraz rozrywkę. Stanowi ponadto ważne centrum spraw międzynarodowych i przez wielu jest uważany za kulturalną stolicę świata. Must see dla turystów, marzenie wielu młodych. Twórcy "English Matters" postanowili przyjrzeć się bliżej Wielkiemu Jabłku w najnowszym wydaniu specjalnym magazynu.
Numer otwiera dział This and That, w którym zawarto kilka ciekawostek o Nowym Jorku, m.in. jego symbole.

Następnie kilka słów o jednym z najsłynniejszych amerykańskich seriali telewizyjnych - "Sex and the City", w Polsce znanym pod tytułem "Seks w wielkim mieście". Artykuł skupia się na głównej bohaterce, ale nie zabraknie też informacji o Nowym Jorku, tworzeniu serialu i wreszcie kontrowersji z nim związanych. Dla fanów idealny, choć ja, nie mając zupełnie kontaktu z produkcją, także przeczytałam go z zainteresowaniem.

Zaraz po nim tekst, który moim zdaniem był jednym z ciekawszych w numerze - New Yorkers of Today - Facts and Myths, czyli jak sam tytuł wskazuje, fakty i mity na temat współczesnych nowojorczyków. Okazuje się, że niektóre stereotypy nie są zupełnie bezzasadne.

Pisząc o Nowym Jorku nie można zapomnieć o sławnych ludziach, którzy właśnie w tym mieście odnieśli sukces. Dlatego w The Biggest of the Apples przeczytacie między innymi o Woodym Allenie czy Anne Hathaway.

Warto też wspomnieć o tym, że w Nowym Jorku mieszka sporo Polaków. Dlatego kolejnym niezwykle interesującym tekstem w magazynie jest wywiad z Ewą Buono, która wyszła za Amerykanina i od ponad 15 lat jest mieszka w Nowym Jorku. Myślę, że czytanie o czyichś przeżyciach jest jednak ciekawsze od suchych faktów, dlatego jeśli chcecie dowiedzieć się o dziwnych z naszego punktu widzenia zwyczajach nowojorczyków, przeczytać o dzielnicach i ich cechach charakterystycznych, a także przekonać się, jak zaraz po przeprowadzce wygląda życie w NY, to szczerze mogę Wam polecić New York - My Place on Earth.

Nie zabrakło też historii miasta, tej bliższej i dalszej. The Men Who Built New York - to opowieść o zupełnych początkach miasta i jak podpowiada tytuł, o ludziach, którzy je budowali. Z kolei nowsza historia to artykuł 9/11 - a Day of Mourning. Atak na World Trade Center, jedno z wydarzeń, które wstrząsnęło nie tylko mieszkańcami Nowego Jorku, ale całym światem.

W dziale Travel  znalazły się oczywiście teksty o tym, co warto zobaczyć, kiedy odwiedzimy miasto. A właściwie to miasto i jego okolice, co po przeczytaniu The Natural Wonders of New York, wątpię, żeby ktoś zrezygnował z podziwiania kilku najpiękniejszych naturalnych cudów natury w Ameryce.
~~~
"English Matters" to magazyn dla uczących się języka angielskiego, ukazuje się co dwa miesiące. Wydania specjalne trochę rzadziej, ale przyznajcie - naprawdę warto na nie czekać! Interesujące artykuły, dopełnione kolorowymi zdjęciami, sprawią, że nie tylko miło spędzicie czas, ale także podszkolicie język i dowiecie się wielu nowych rzeczy. Czego chcieć więcej? Może listy słówek do ściągnięcia w PDFie? A może możliwości odsłuchania artykułów w formacie MP3? Wydawnictwo Colorful Media zapewnia i takie możliwości.

Czujecie się zachęceni? To dobrze, miłej lektury! 😉
Za możliwość przeniesienia się choć na chwilę do Nowego Jorku dziękuję wydawnictwu Colorful Media!

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Znasz już moje zdanie, teraz ja chciałabym poznać Twoje - wyraź opinię, zgódź się ze mną lub nie, podyskutuj, pożartuj. Zostaw po sobie ślad!