Nefmi na...

email Facebook GooglePlus Twitter Instagram

Plan

Autor: Patrycja Gryciuk
Wydawnictwo: Poligraf
Ilość stron: 573

Anna i Lorcan. Wszystko byłoby jak w słodkim love story, gdyby nie pojawił się tajemniczy Siergiej ze swoim aksamitnym głosem i milionami na koncie. Świat bohaterki staje na głowie. Zamiast akademika jest luksusowa rezydencja, dżinsy zamieniają się w kreacje Diora, a uzyskane właśnie prawo jazdy staje się niepotrzebne, skoro do dyspozycji jest limuzyna z szoferem.Jednak już wkrótce dziewczyna z disnejowskiej bajki trafia do koszmarnej rzeczywistości. Rozpoczyna się niezwykła gra o miłość, gdzie niespodziewaną stawką staje się życie. Walka o dominację w biznesie biopaliw i świecie ekoterroru, polityka, emocjonalna szarpanina, chore ambicje i mafia. Do tego zbyt częste ucieczki przed śmiercią...

Anna Smith. Anna Taredov. Anna Williams. A może Anna Maidley... Wiele nazwisk. Jedna kobieta. Dwóch mężczyzn. Jedna decyzja. A jeżeli to wszystko było już z góry ukartowane? Miłość, dynamiczna akcja, intryga. Happy end? Sam sobie odpowiedz na to pytanie.

"Ja: Jesteś?
On: Jestem.
Ja: Będziesz?
On: Zawsze.
Ja: Kocham Cię.
On: Wiem."

"Plan" jest debiutem literackim Patrycji Gryciuk, pochodzącej z Legnicy. Po zakończeniu studiów wiele podróżowała. Mieszkała m.in. we Francji, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. Zebrane w tym czasie doświadczenia, poznani ludzie i miejsca zaowocowały napisaniem pierwszej książki pt. „Plan”.

Zaczyna się jak w bajce rodem z Disney'a: młoda dziewczyna dostaje stypendium naukowe i wyjeżdża za granicę, gdzie poznaje cudownego chłopaka. Z czasem ich przyjaźń przeradza się w coś więcej... Jednak akurat kiedy chłopak wyjeżdża, na balu (tak balu) dziewczyna poznaje 'księcia'. I to dosłownie: bogaty, przystojny, opiekuńczy... Czego chcieć więcej? Jednak wtedy wraca zwyczajny chłopak...

"-To tylko słowa. A słowa nie mają znaczenia. Liczą się tylko nasze czyny."
 Z opisu (niestety) możemy wywnioskować, którego z nich wybierze główna bohaterka, co moim zdaniem, odrobinę psuje niespodziankę, jednak mimo to, Lorcan i tak będzie przewijał się przez całą historię, przede wszystkim w myślach bohaterki, ale nie tylko...

Narratorką jest Anna i to na niej i jej uczuciach skupia się cała książka. Jednak nie myślcie, że to nudna książka o dylematach młodej Polki, o nie! Tu się naprawdę dużo dzieje. Na okładce, z tyłu widnieje zdanie "Nie oderwiesz się nawet na chwilę!", które można brać po prostu za chwyt marketingowy, jednak to jest prawda. Naprawdę ciężko przerwać lekturę tej powieści, ponieważ co rusz coś się tam dzieje!

"W tym momencie żaden plan nie wydawał mi się wystarczająco dobry, abym się uspokoiła. Bałam się, że szczęście, jakie się na m przytrafiło, może nagle zniknąć, rozprysnąć się jak bańka mydlana. Miałam wrażenie, że to było zbyt piękne."
Bardzo spodobało mi się to, że bohaterowie są różnych narodowości, a sama akcja ma miejsce praktycznie na całym świecie. I wszystkie miejsca, odwiedzane przez Annę autorka dokładnie i barwnie opisuje. Dzięki temu, można się poczuć, jak jeden z bohaterów, który ogląda te krajobrazy swoimi oczami. Język  nie jest skomplikowany i każdy może go zrozumieć. Za plus trzeba także uznać poruszenie w książce, ciekawych wątków dotyczących ekologii i ochrony naszej planety.

Wzrok niewątpliwie przyciąga okładka. Kobieta uwieczniona na zdjęciu nie patrzy wprost, tylko gdzieś w bok, co jest intrygujące, przynajmniej dla mnie.

"Wszyscy w złości mówimy rzeczy, których potem żałujemy."
Książka jest świetna, zwłaszcza, że to jest debiut. Spędziłam z nią naprawdę miłe chwile i dlatego mogę ją Wam z czystym sercem polecić!

Nefmi

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Patrycji Gryciuk-Gros! 

~~~
Książka bierze udział w wyzwaniach:

7 komentarzy :

 1. Po samym opisie czułam, że może być dobra. Muszę się za nią rozejrzeć!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest świetna! Życzę powodzenia w poszukiwaniach :D

   Usuń
 2. Ooo o książce nie słyszałam, ale za to o autorce wiele, wiele pozytywnych opinii.

  shelf-of-books.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Z tego co pamiętam czytałam chyba kiedyś niepochlebną opinię o tej książce, chociaż większość jest jednak w pozytywnym tonie :) Może kiedyś sama przekonam się o jej walorach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż, rzeczywiście, książka może nie wszystkim przypaść do gustu, jednak mnie się podobała i Ci ją polecam :)

   Usuń
 4. Wspaniała książka. Zgodzę się z tym jak najbardziej.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka chyba raczej nie dla mnie, jednak recenzja bardzo mi się podoba ;)
  Pozdrawiam,
  Adam

  OdpowiedzUsuń

Znasz już moje zdanie, teraz ja chciałabym poznać Twoje - wyraź opinię, zgódź się ze mną lub nie, podyskutuj, pożartuj. Zostaw po sobie ślad!