Nefmi na...

email Facebook GooglePlus Twitter Instagram

"To jest napad! Czyli kawałek nieznanej historii Ameryki" Marek Wałkuski

Napady na banki to najbardziej amerykańskie przestępstwo. Od początku istnienia Stanów Zjednoczonych przykuwają uwagę Amerykanów i są odbiciem barwnych dziejów tego kraju. Opowieść o Jessem Jamesie to historia krwawej wojny secesyjnej i głębokich podziałów po jej zjednoczeniu. Losy wroga publicznego numer jeden Johna Dillingera to opis zawirowań w czasach Wielkiego Kryzysu. Skok na bank w Laguna Niguel to historia, w której przestępstwo miesza się z wielką polityką.

"Prosimy zachować spokój, usiąść wygodnie i zacząć czytać, a nikomu nic złego się nie stanie!"

Marek Wałkuski jest wieloletnim korespondentem Polskiego Radia w Waszyngtonie. Od lat na antenie Trójki opowiada o rabunkach banków i rabusiach, zazwyczaj tych nieudolnych - zostawiających w banku dowód osobisty czy zapominających o zatankowaniu samochodu. Jednak "To jest napad!" to coś więcej niż zbiór zabawnych anegdot - to historia Stanów Zjednoczonych. przedstawiona przez pryzmat zuchwałych kradzieży. "Bo opowieść o napadach na banki to opowieść o Ameryce."Tym, co pierwsze rzuca się w oczy, jest piękne wydanie. Książka ma wymiary trochę większe od standardowej publikacji, jest też wyraźnie cięższa ze względu na kredowy papier, na którym została wydrukowana. Tekst uzupełniają kolorowe zdjęcia i rysunki. "To jest napad!" zrobił na mnie ogromne wrażenie starannością i estetyką wydania. Zastanawiają mnie jedynie horrendalnie wręcz szerokie marginesy wokół tekstu, szczególnie na dole i z boku - gdyby zejść z tych 4 centymetrów, to nie dość, że książka raczej by nie ucierpiała, to stałaby się poręczniejsza.

"To jest napad!" składa się z 9 rozdziałów, a na każdy z nich składa się jeden lub kilka podrozdziałów. Autor przedstawił między innymi historię banków i dolara, anatomię napadów, z rozłożonymi na czynniki pierwsze planami, opisami masek, przebrań i broni, opowieści o znanych rabusiach i najsłynniejszych napadach. Interesująca jest również część poświęcona "drugiej stronie barykady", przede wszystkim policji, FBI i służbom więziennym, i ich sposobom na ochronę pieniędzy przed napadami i - jeśli już do takowego dojdzie - jak najszybsze wytropienie i złapanie złodziei.

Książkę czyta się bardzo przyjemnie. Marek Wałkuski pisze lekko, z humorem, aż chce się czytać dalej i dalej, jednocześnie, prawie niepostrzeżenie, przekazując czytelnikowi fakty i informacje. Mnogość historii, opowieści i anegdot jest niesamowita i bez żadnych wątpliwości napiszę, że nie jest to książka, którą można połknąć za jednym zamachem. Sama czytałam ją partiami, po kilka stron dziennie, żeby nie przytłoczył mnie zlew informacji, ale przede wszystkim, by jak najdłużej móc się nią cieszyć :)

Podsumowując, jest to bardzo dobra pozycja. I zaryzykuję stwierdzenie, że będzie dobra dla każdego - od osoby zainteresowanej przestępczością, przez ludzi zainteresowanych po prostu Ameryką, aż po "czytaczy" takich, jak ja, którzy po prostu chcą dowiedzieć się czegoś interesującego, a podanego w przystępnej formie. "To jest napad!" to lekkie pióro, humor, zdjęcia, liczne opowieści i wreszcie ten charakterystyczny klimat, z towarzyszącym mu dreszczykiem emocji. A że wszystkie te elementy składają się na świetną książkę, którą przeczytałam z zainteresowaniem i ogromną przyjemności, to nie pozostaje mi nic innego, jak Wam ją polecić. Warto przecież wiedzieć, jak przygotować plan napadu i jakich błędów nie popełnić, prawda? Nigdy nie wiadomo, kiedy taka wiedza się przyda ;)

Za możliwość poznania historii Ameryki od tej niezwykłej strony dziękuję wydawnictwu Editio i grupie wydawniczej Helion!
Tytuł: To jest napad! Czyli kawałek nieznanej historii Ameryki
Autor: Marek Wałkuski
Wydawnictwo: Editio
Ilość stron: 336

1 komentarz :

Znasz już moje zdanie, teraz ja chciałabym poznać Twoje - wyraź opinię, zgódź się ze mną lub nie, podyskutuj, pożartuj. Zostaw po sobie ślad!