Nefmi na...

email Facebook GooglePlus Twitter Instagram

Klątwa Tytana


Tytuł oryginału: Percy Jackson & The Olympians. Book Three. The Titan's Curse
Autor: Rich Riordan
Wydawnictwo: Galeria Książki
Ilość stron: 308

Kiedy Percy Jackson dostaje od swojego najlepszego kumpla Grovera pilną wiadomość z prośbą o pomoc, natychmiast przygotowuje się do walki.

Przyjaciele ruszają na ratunek i odkrywają, że Grover spotkał kogoś wyjątkowego: dwoje potężnych dzieci półkrwi o nieznanym pochodzeniu. Ale to nie wszystko, co ich czeka. Król tytanów, Kronos, uknuł najbardziej podstępny ze swoich planów, a młodzi herosi mają być jego ofiarami. 

Nie tylko oni są w niebezpieczeństwie. Przebudził się starożytny potwór - zdolny zniszczyć Olimp, a Artemida, jedyna bogini, która potrafi go wytropić, zaginęła. Percy i przyjaciele wraz z Łowczyniami Artemidy mają tylko tydzień, żeby odnaleźć porwaną boginię i rozwiązać tajemnicę potwora, na którego polowała. A po drodze będą się musieli zmierzyć z najniebezpieczniejszym wyzwaniem: mrożącą krew w żyłach klątwą tytana...

"Pięcioro niech na zachód ku spętanej ruszy,
Z których jedno zaginie w bezdeszczowej głuszy.
Drogę do niej Olimpu zagłada im wskaże,
Heros i Łowca wygrać może tylko w parze,
Jednemu dane wytrwać pod klątwą tytana,
Jednemu zaś śmierć ręką rodzica zadana."

Trzecia, po "Złodzieju pioruna" i "Morzu potworów", część serii o przygodach Percy'ego Jacksona, herosa i syna Posejdona i jego przyjaciół.

Kolejne przygody. Kolejne niebezpieczeństwa. Kolejne potwory do pokonania. Jednak dla Percy też jest teraz silniejszy: jest coraz bardziej pewien swoich mocy, nauczył się je kontrolować i wykorzystywać do swoich celów. Tym razem w misji towarzyszą mu Thalia, córka Zeusa, Gorver, satyr, który już wcześniej towarzyszył mu w misjach, oraz dwie Łowczynie - wojowniczki oddane Artemidzie - które za wszelką cenę chcą znaleźć swoją panią.

"-Najniebezpieczniejszymi wadami są te, które w umiarze są dobrem- odrzekła. - Ze złem łatwo walczyć. Z brakiem mądrości... bardzo trudno."

Jestem naprawdę zachwycona. Lektura wciągnęła mnie już od pierwszej strony. Historia jest ciut podobna do tej z pierwszej części ze względu na motyw podróży przez Stany, jednak to zupełnie mi nie przeszkadzało. Styl pana Riordana się nie zmienił - nadal jest niezwykle przyjemny w odbiorze i prosty. Może nie wspominałam o tym wcześniej, ale Percy jako narrator ma niezwykle cięty język, a jego przemyślenia nieraz są bardzo zabawne. Poniżej zamieszczam cytat, którzy chyba najbardziej mnie rozbawił.

"-(...)mam prawo jazdy odkąd wynaleziono samochód. Jedziemy.
Lecąc z Mrocznym (...) zastanawiałem się, czy Zoe żartowała. Nie znałem dokładnej daty wynalezienia samochodu, ale wyobrażałem sobie, że musiało to być w jakichś prehistorycznych czasach, kiedy ludzie oglądali czarno-białą telewizję i polowali na dinozaury."

Czy wspominałam już o tym, jak bardzo podobają mi się okładki tej serii? Pięknie wykonane i bardzo dokładnie dopracowane, naprawdę przyciągają wzrok.

Już kończąc, zarówno książka, jak i cała seria są warte uwagi. Świetny pomysł połączenia greckiej mitologii ze światem XXI wieku i świetne wykonanie go, zachwycają. Mimo, że jest to książka skierowana do tej młodszej młodzieży, to myślę, że starszy fan fantastyki również nie będzie miał czego żałować. Polecam!

"Nawet najdzielniejszym zdarza się upadek."

Nefmi

~~~
Książka bierze udział w wyzwaniach:
CF - 2014 - logo